گالری تصاویر

فایل ها


بازی با موبایل قبل از خواب برای کودکان چه عوارضی دارد؟

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون و استفاده از گوشی‌های هوشمند قبل از خواب، باعث افزایش وزن کودکان می‌شود.

به گزارش ایسنا ، بررسی‌های گذشته حاکی از آن است که استفاده از تلفن‌های هوشمند با مشکلات روانی مانند افسردگی، گرایش به خودکشی، عدم تمرکز و بسیاری موارد دیگر همراه است، اما محققان عنوان کردند: استفاده بیش از اندازه از گوشی‌های هوشمند نه تنها برای بزرگسالان زیان دارد، بلکه برای کودکان هم می‌تواند مضر باشد.

مطالعه جدید نشان داده است استفاده کودکان از گوشی هوشمند و تماشای تلویزیون قبل از خواب باعث افزایش وزن در آنها می‌شود.

محققان از ایالات متحده اظهار کردند: کودکانی که قبل از خواب از این تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند، خواب کمتری دارند، شاخص توده بدنی(BMI) آنها بالاتر است و خستگی بیشتری بعد از بیدار شدن در صبح دارند.

آنها این بررسی را در بین 234 کودک در سنین هشت تا 17 سال انجام داده و بر روی عادات خواب و استفاده از تکنولوژی در کودکان مطالعاتی داشتند.

در این آزمایش از والدین خواسته شد تا مشخص کنند که آیا فرزندانشان از تلفن همراه، کامپیوتر،  و یا تلویزیون قبل از خواب استفاده می‌کند یا خیر.

نتایج بررسی‌ها نشان داد استفاده از تکنولوژی قبل از خواب برای کودکان عوارض جانبی به همراه دارد که ارتباط بین استفاده از تکنولوژی و شاخص توده بدنی بالاتر از مهمترین آنهاست.

محققان اظهار کردند: کودکانی که قبل از خواب، تلویزیون تماشا می‌کردند و یا بازی رایانه‌ای انجام می‌دادند، 30 دقیقه کمتر از دیگر کودکان می‌خوابیدند و این در حالی است که کودکانی که از تلفن همراه قبل از خواب استفاده کرده بودند، به طور متوسط یک ساعت از کودکانی که از این وسیله استفاده نمی‌کردند، کمتر می‌خوابیدند.

این یافته‌ها در مجله Global Pediatric Health ارائه شده است.

مشاهده

چرا خاکبازی برای کودک لازم است؟

چرا خاکبازی برای کودک لازم است؟

1: تقویت سیستم ایمنی بدن
تحقیقات نشان داده اند که بازی با خاک و گل کاملا خیس، سیستم ایمنی کودکان را تقویت می کند و در نتیجه آن ها کمتر مریض می شوند.

2. ایجاد شادی و نشاط
دانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که خاک بازی، موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است،که بر خُلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور است.

3. خلاقیت و EQ & IQ
گل و خاک جزء اسباب بازی های سازمان نایافته هستند. این نوع اسباب بازی ها روش مشخصی برای بازی کردن ندارند و می توانند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش هوش، هوش اجتماعی و پرورش خلاقیت در کودکان داشته باشند.

4. ویتامین طبیعت
کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و همانطور که بدن ما، روزانه به میزان معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین طبیعت نیز نیاز دارد.


رسول رحمت(ص):

خاک، بهار کودکان است.

شهاب الاخبار ص۸۹

مشاهده

همه چیز در مورد بهترین فرزند

بهترین فرزند

به همت مرکز مشاوره دکتر حسین فکوری با همیاری و همفکری اساتید علوم تربیتی و روانشناسی این مرکز در سال 96 طرحی مبنی بر ترمیم ریشه های تربیتی و آموزش صحیح فرزند پروری با رویکرد سلامت تربیتی ویژه کودکان طرح بهترین فرزند برنامه ریزی و طراحی گردید.http://www.koodakonline.com/media/37/f8fe67d589b64206aa76c46502b6de47/%D9%87%D9%88%D8%B4%20%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9.jpg

این طرح در 25 مهدکودک منتخب از بین صدها مهدکودک فعال در مشهد اجرا می شود که این مهد ها با انتخاب مرکز مشاوره و تمایل خود مدیریت مهد ها در این طرح مشارکت می نمایند.

محمد حیدری مدیر اجرایی طرح بهترین فرزند در توضیحات چگونگی طرح توضیحاتی ارائه نمود:

حیدری: در این طرح جمعیت هدف بین تعداد 1000 تا 2000 کودک می باشد که خدماتی از طرف مرکز نسبت به این تعداد کودک قرار بر ارائه می باشد و بازه زمانی اجرایی طرح نیز در سال تحصیلی 96-97 خواهد بود، ما تا کنون با بیش از 30 مهدکودک به گفت و گو پرداختیم و ان شاء الله پس از بررسی های دو طرفه به مشارکت با 25 مهدکودک منتخب خواهیم پرداخت.
این طرح دارای برکات دراز مدت زیادی در آینده کودکان خواهد بود اما به طور کل و عینی در حال اجرای طرح نیز خدمات بسیاری ارائه می شود این خدمات را می توان به صورت زیر بیان کرد.


الف}همایش های بهترین فرزند در چهار فصل از سال با محوریت:

*شناخت، کنترل و درمان اضطراب کودک
*پیش نیاز های تربیت{سواد تربیتی} شامل:
1»ناشی گری های تربیتی
2»روانشناسی رشد
3»روانشناسی انگیزش
4»روانشناسی یادگیری
5» روانشناسی آموزش 
6»اصول تربیت

*پرورش و رشد خلاقیت فرزند

*چیستی و ماهیت تربیت دینی

*شیوه برنامه ریزی صحیح برای فرزند

*اختصاص وقت باکیفیت و آگاهانه برای فرزند

*پرورش اعتماد به نفس در فرزند

 

ب} ویزیت رایگان کودک در مهد توسط متخصصین

پ} معرفی کتاب های تربیت کودک توسط متخصصان ویژه مادران به صورت فصلی

ت} انجام آزمون تست خلاقیت توسط متخصصین ویژه کودکان با درخواست و توافق بین مرکز و مهدکودک

ج} برگزاری کارگاه های آموزشی اختصاصی مهدکودک ها با تخفیفات ویژه

چ} اختصاص تخفیف ویژه مراجعه خانواده های مشارکت کننده در طرح جهت مراجعه به مرکز مشاوره 30% کمتر از حق ویزیت مصوب سازمان بهزیستی برای هر بار مراجعه تا پایان مهلت قرار داد با مهدکودک

د} برگذاری مسابقات کتاب خوانی با موضوعیت کتاب های تربیتی ویژه مادران و اهدا جوایز تا سقت ده میلیون ریال به برندگان «هزینه صرفا در حسابی به نام کودک واریز خواهد شد»

این بند ها رو ما سعی کردیم به صورت گام به گام در طرح اجرایی کنیم تا به امید خدا و همیاری مهدکودک ها و خانواده ها بتوانیم نتایج قابل قبولی رو داشته باشیم.

در تلاش هستیم در ماه های آینده سهمیه محدودی رو جهت ثبت نام اینترنتی در این طرح ویژه خانواده ها قرار بدهیم که در صورت انجام اطلاع رسانی خواهد شد.

مشاهده